DALĪBA STARPTAUTISKAJĀ PLENĒRĀ SALDŪ

Neliels ieskats vienā no šīs vasaras jūlija nogales (22.07.–27.07.) radošākajiem notikumiem –, Starptautiskajā plenērā Saldū “Plenērs Rozentāla pilsētā 2019”, kurā piedalījās mākslas skolu audzēkņi un pedagogi no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Vācijas, - kopumā plenērs pulcēja vairāk kā 50 dalībnieku.

2019.gada plenēra tēma – LAIKMETS, tika iepazīta, pētīta un studēta gan Saldus pilsētvidē (īpaši ar ievērojamā gleznotāja Jaņa Rozentāla radošo darbību saistītajās vietās, piemēram, - Saldus Sv.Jāņa evaņģēliski luteriskā baznīca (glezna/ diplomdarbs “Pēc dievkalpojuma”); J.Rozentāla akmens upes Cieceres labajā krastā, uz kura mākslinieks bieži sēdējis un gleznojis (akmens redzams gleznās “Pie strauta”, “Ziemas ainava”), gan viesojoties Jaunauces muižas pilī, – iedvesmu smeļoties pils vēlīnā klasicisma arhitektūrā, parkā un “sastingušajās” laikmeta sadzīves ainiņās (iespēja skicēt, zīmēt un gleznot ampīra stila, 19.gs. beigu un 20.gs sākuma perioda tērpos/ tērpu rekonstrukcijās ģērbtus dzīvos modeļus).

Plenēra programmu papildināja - orientēšanās spēle Saldū, iepazīšanās vakars (grupu prezentācijas), radošās darbnīcas audzēkņiem un pedagogiem, dalībnieku radošais vakars (jauniešu organizēts un vadīts), kā arī plenēra noslēguma vakars un izstādes atklāšana – Saldus Mūzikas un mākslas skolā (skatāma līdz septembra beigām).

Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolu pārstāvēja septītās klases audzēknes / absolventes: Unda Barisa, Evelīna Marta Mardaka, Helēna Razminoviča, Rūta Denīse Sīmane.

Unda Barisa: “Plenērs Saldū man bija brīnišķīga pieredze. Ļoti izbaudīju to, ka tika dota liela radošā brīvība – katrs pats varēja izvēlēties, ko un kā zīmēt vai gleznot. Saldus vispār ir ļoti skaista un interesanta pilsēta, labprāt tur atgrieztos. Es arī iepazinu vairākus cilvēkus ar līdzīgām interesē, ar kuriem varēja lieliski pavadīt brīvos brīžus.”

Ceļojošā izstāde* “Plenērs Rozentāla pilsētā 2019” – 2019./2020.mācību gadā viesosies visu plenēra dalībnieku pilsētās – Saldū, Kuldīgā, Jelgavā, Ķekavā, Ventspilī, Valmierā, Šilutē (Lietuva), Vodjā (Igaunija), Līderbahā (Vācija).

 

Paldies – Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolai par doto iespēju būt plenērā, Valmieras BSS, VTU Valmiera šoferīšiem par nogādāšanu un atgādāšanu no plenēra, un pats lielākais paldies Saldus Mūzikas un mākslas skolai par brīnišķīgo plenēra programmu un sirsnīgo uzņemšanu.

*darbu izlase / atlase – katram plenēra dalībniekam viens labākais darbs – autora izvēlēts

Plenēra dalībniece / pavadošais pedagogs Indra Cālīte

Foto: Indra Cālīte

IZSTĀDE VALMIERAS AUTOOSTĀ

No 23.08. Valmieras pilsētas autoostā skatāmi VDMV 2. un 3.kursa reklāmas, interjera un apģērbu dizaina nodaļu audzēkņu 2018./2019.m.g. 2.semestra darbi Zīmēšanā. Darbu autores: Linsija Drille; Simona Tēraudkalne; Betija Tekla Spāre; Patrīcija Jolkina; Kristīne Bērziņa; Roberta Solovjova un Elza Līna Andersone. Pedagogs: Gija Karāne.

Foto: Gija Karāne

Izstāde "VALMIERA | GAUJAS KRASTI"

Ar Valmieras Svētā Sīmaņa baznīcas restaurētā un atjaunotā torņa iekštelpas atklāšanu š.g. 26.jūlijā plkst.11.00 būs skatāma Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas darbu izstāde. “VALMIERA| GAUJAS KRASTI” varēs aplūkot līdz 30.augustam.

Izstāde ir veltījums Valmieras pilsētai svētkos. Kopumā būs skatāmas 12 akrila ainavas, kas tapušas glezniecības meistarklasē izcilā mākslinieka Alekseja Naumova vadībā. Darbi tika radīti pāris stundu laikā kopā ar gleznotāju gan izvēloties gleznošanas vietu, lielākoties tika gleznots Gaujas labais krasts, gan iedvesmojoties, mijiedarbojoties ar mākslinieku.

Jāpiebilst, ka meistarklase bija pirmā VDMV projekta “Dizains2” aktivitāte, kas norisinājās pateicoties Vidzemes plānošanas reģiona, Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstam.

 

Informāciju un afišu sagatavoja: Gita Dukure, VDMV mākslas projektu vadītāja

VDMV VALMIERAS PILSĒTAS SVĒTKOS 2019

Jau otro gadu skola piedalījās Valmieras pilsētas svētku gājienā "Valmiera lepojas!". Šoreiz, karstajam laikam atbilstoši, kā akcents bija krāsaini vēdekļi. Gājienam īpaši tika veidots uzstādījums (priekšmetu kopums, ko var zīmēt vai gleznot), kas tika izvietots automašīnas Ford piekabē.

Pilsētas svētku otrajā dienā pie Valmieras Kultūras centra norisinājās dažādas aktivitātes, tai skaitā VDMV darbnīca, kurā ikviens varēja piedalīties un kopā radīt/ gleznot pļavu. 

Paldies VDMV darbiniekiem un audzēkņiem par dalību gājienā, kā arī pateicība otrās dienas varoņiem, kuri vadīja darbnīcu un palīdzēja – Ivetai Gudetai, Kristīnei Zemļickai-Brālēnai, Ievai Lapiņai-Strazdītei, skolas direktorei Inesei Mētriņai, Aivaram Viateram un Zigmundam Kazanovskim. Paldies arī automašīnas īpašniekam un vadītājam!

Gita Dukure, VDMV mākslas projektu vadītāja 

Foto: Zigmunds Kazanovskis

AKCIJA "SOĻI"

Atgādinām, ka vēl šodien (26.aprīlī) līdz plkst.17.00 ir iespēja iesniegt Valmieras Tūrisma informācijas centrā vai Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolā (Purva iela 12) aizpildītus akcijas bukletus. Pareizo atbilžu autoriem būs iespēja saņemt pārsteiguma dāvanas noslēguma pasākumā – 27.aprīlī plkst.15.00 VDMV.

Akcija “Soļi” ir astoņās vietās pilsētvidē skatāmas Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas audzēkņu darbu izstādes. Jāpiebilst, ka izstādes izvietotas neierastās vietās, un akcijas dalībnieki aicināti aizpildīt mākslas karti, ko iespējams saņemt Valmieras TIC vai nejauši pilsētvidē atrodot akcijas “Soļi” kādu no punktiem. Karte slēpj vēl vienu uzdevumu – apmeklējot katru mākslas punktu, ir jāatbild uz jautājumiem, atbildi ierakstot mākslas kartē.

2019.gada Mākslas dienu grafisko identitāti izstrādāja: Krista Jūlija Kreišmane un Kristīne Zemļicka-Brālēna.

Projekts VECĀKU NEDĒĻA

Šogad, nedēļu pirms Mākslas mēneša, VDMV profesionālās ievirzes mācību programmā, pirmo reizi notika Atvērtās mācību stundas. Uz šīm stundām varēja pieteikties VDMV skolēnu vecāki, iepriekš izvēloties kādu mācību priekšmetu un stundu laiku. Viss projekts bija vērsts uz to, lai skolēnu vecāki labāk saprastu, kādi mēs esam, kas notiek mācību stundās, gūtu dziļāku izpratni kāds ir skolas ”mikroklimats”.

Šogad pieteicās 22 vecāki, kuru bērni mācās VDMV no 1.klases līdz 6.klasei. Viņi piedalījās Zīmēšanas, Gleznošanas, Kompozīcijas, Darbs materiālā, Animācijas, Veidošanas un Keramikas stundās.

Lūk, atgriezeniskās saites anketā sniegtās atbildes:

Savukārt citos ieteikumos saņēmām novēlējumu – “Uz priekšu!”

Pateicamies Jums vecāki, ka atradāt laiku saviem bērniem! Atradāt laiku apliecināt mums un viņiem, ka esat gatavi atbalstīt viņus un mūs radošajā darbā!

Pateicamies skolotājiem, kas piekrita būt skolotāji arī skolēnu vecākiem!

Lai Jums visiem radošs aprīlis kā Mākslas mēnesis! Priecīgus svētkus! Tiksimies nākamajā VECĀKU NEDĒĻĀ!

MODES DIZAINERES ANETES KRIŠJANOVAS LEKCIJA

Marta noslēgumā skolā viesojās modes dizainere Anete Krišjanova, kura šobrīd studē apģērba dizainu LMA doktorantūrā un ir iesaistīta Riga Fashion week organizēšanā, kā arī pati rada dizainu “Bra1nbow” (ieskatam šeit).

Anete bija sagatavojusi un atraktīvi vadīja lekciju “Apģērbu dizaina radīšanas process – no iedvesmas līdz tērpam”, dalījās ar savu pieredzi, pieeju un ieteikumiem, pastāstīja par avangarda modi Latvijā, kā arī demonstrēja auduma piegriešanas metodi.

Šāda veida lekcijas papildina skolā apgūstamo, iedvesmo un veido sasaisti ar dizaina nozari, radošajām industrijām Latvijā.

Jāpiebilst, ka lekcija tika īstenota pateicoties iniciatīvai “Latvijas skolas soma”.

Informāciju sagatavoja: Gita Dukure, VDMV mākslas projektu vadītāja

Foto: Anete Krišjanova

TIKŠANĀS AR ARHITEKTU MIKU BĒRZIŅU

Šodien satikāmies ar mūsu skolas absolventu Miku Bērziņu, kurš pie mums absolvējis Interjera dizaina nodaļu. Tālāk viņa izglītības gaitas vedušas uz RTU arhitektūras nodaļu. Studiju laikā, veidojot dažādus mācību projektus, Miks piedalījies Avotu ielas pārplānošanas projekta radīšanā, dažādos vides un arhitektūras pētniecības projektos, piemēram, projektējot pilsētvidē laukumu, kurā varētu mājot bites. Sadarbojies ar Daugavpils pilsētplānošanas nodaļu, radot skeitparka projektu. Vēlāk tas arī ticis realizēts. Savu pieredzi bagātinājis Somijā ERASMUS projekta laikā. Šobrīd Miks mūs iepazīstināja ar savā darbā Amsterdamā radītajiem projektiem, kur viņš gan strādā pašvaldības arhitektūras uzņēmumā, gan studē maģistrantūrā arhitektūru. Tas dos tiesības projektus parakstīt ar savu vārdu, jo tikai augstskolā izsniegtie beigšanas dokumenti atļauj praktizējošam arhitektam to darīt.

Mūsu skolas jauniešiem Miks parādīja savu portofolio gan drukātā veidā, gan uz ekrāna. Kas rosināja mūs uz pārdomām, cik svarīgi ir sakopot un saglabāt savu paveikto savā portofolio. Skolotāja Ineta noslēgumā piebilda, ka Miks radītais makets vēl aizvien tiek saglabāts kā uzskates līdzeklis VDMV maketēšanas klasē. Tas tikai apliecina to, ka jau VMV laikā Miks strādāja ar lielu precizitāti un ieinteresētību.

Stāstījuma laikā Miks vairākkārt uzsvēra, ka svarīgi ir, lai patīk un unteresē tas, ko tu dari.

Paldies angļu valodas skolotājai Zanei Golverei, kura palīdzēja noorganizēt šo tikšanos! Paldies Mikam Bērziņam!

VDMV vārdā – Inese Andersone

1. UN 3.VIETA VALSTS KONKURSĀ

Apsveicam un ļoti priecājamies! 15.februārī mūsu skolas Reklāmas dizaina nodaļas 4.kursa audzēknes Annija Sniedze un Arvita Kļaviņa guva lieliskus panākumus Valsts konkursā profesionālās vidējās izglītības mākslas un dizaina izglītības programmu audzēkņiem "Kustīgs attēls multimediju vidē"! Arvitai Kļaviņai 1.vieta, Annijai Sniedzei 3.vieta. Annijai arī 2.vieta par mājasdarbu "Komiska fikcija jeb viltus ziņa". Paldies meitenēm un skolotājam Uģim Brālēnam! Apsveicam Reklāmas dizaina nodaļu un tās vadītāju Kristu Jūliju Kreišmani!

 

Informācija un foto: Maija Avota, direktores vietniece metodiskajā darbā

VDMV RADĪTA KOLEKCIJA "BALTĀ"

13.februārī Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolā norisinājās neierasts pasākums, apģērbu dizaina nodaļas skolēnu darbu modes skate "Baltā". Tā to atļāvāmies nodēvēt, jo tā nozīmē ne tikai kolekcijas pamata toni, bet arī maigo sajūtu, ko tā radīja.  Šķietami mītiska, pārpasaulīga un reizēm groteska bija skolēnu interpretācija par vienojošo tēmu – sakrālā arhitektūra.

Paldies visām meitenēm par ieguldīto darbu un ideju refleksiju uz „mēles”! Paldies skolotājām Lienei Bitei, Agatei Bošai un Maritai Nadziņai par spēju ļaut audzēknēm uzdrīkstēties, izsapņot un realizēt savas radošās idejas.

Liene Bite, 18.02.2019.

Foto: Uģis Brālēns

BRĪVPRĀTĪGĀ DARBA IESPĒJAS ES

Pagājušajā nedēļā skolā ciemojās Erasmus+ programmas brīvprātīgie – Mihaela Maxim (Moldova) un Domink Achternbosch (Vācija), kuri šobrīd dzīvo Valmierā un strādā jauniešu mājās. Mihaela strādā Valmieras novada fonda jauniešu mājā Ceplis, savukārt Dominiks – Valmieras Jaunatnes centra Vinda jauniešu mājā Mākslinieku ielā 2. Jāpiebilst, ka Mihaela piedalījās arī VDMV MARKA tirdziņā – vadīja darbnīcu tirdziņa mazākajiem apmeklētājiem.

Šoreiz Mihaela un Dominiks VDMV jauniešiem pastāstīja, un pēc tam atsūtīja aktuālo informāciju, par brīvprātīgā darba iespējām Eiropā, izmantojot Erasmus+ un citas pieejamās mobilitātes programmas/ iespējas, kā arī pastāstīja par savu pieredzi. Abi jaunieši uzskata, ka, pavadot izvēlētajā pieredzes valstī un organizācijā gadu, ir iespējams ļoti daudz iemācīties un izaicināt sevi, savu nedrošību. Tā ir laba iespēja jauniem cilvēkiem, kuri pēc vidusskolas vai augstskolas absolvēšanas vēl nav izlēmuši, ko vēlas darīt.

Paldies aktīvajiem brīvprātīgajiem un to uzņemošajām organizācijām Valmierā!

VDMV mākslas projektu vadītāja Gita Dukure

Foto: VDMV direktora vietniece audzināšanas darbā Inese Andersone

DIZAINA SKICĒŠANAS DARBNĪCAS

Sākoties 2.semestrim, 3.un 4.kursa audzēkņiem bija iespēja piedalīties dizaina skicēšanas 1.meistarklasē, kuru vadīja mūsu skolas jaunā skolotāja Karīna Vītiņa. Industriālo dizainu Karīna mācījusies Austrijā Linz Kunst Universitātē pie pasniedzēja Mr.Sheer, kur apguvusi dizaina skicēšanu. Jāteic, ka Karīna savulaik mācījusies mūsu skolā un šogad viņa pabeigs LMA Funkcionālā dizaina nodaļu un iegūs maģistra grādu. Savukārt Mr.Sheer ir bijis Philips kompānijas dizaineris.

Meistarklasē audzēkņi sāka iepazīties ar industriālā dizaina skicēšanas paņēmieniem, materiāliem un veidiem, kā iemācīties attēlot savu ideju, ņemot vērā starptautiskos dizaina skicēšanas standartus.

Arī turpmāk tiks organizētas šādas meistarklases, kurās, kā saka Karīna, – apgūstamā vēl esot ļoti daudz.

2. un 3.meistarklasē 3.kurss darbnīcā radīja dizaina zīmējumus – exploded view, kas parāda, kā detaļas saliekas kopā (attēlo lietu konstrukciju), kā arī mācījās, kā renderēt zīmējumu. Savukārt, 4.kurss strādāja ar zelta griezuma pielietojumu dizaina zīmējumā u.tml. VDMV zīm., glezn. met. apv. vad. Gija Karāne

Foto: Gija Karāne

3. UN 4.KURSA  AUDZĒKŅU IEGULDĪJUMS "Staro Rīga 2018"

Lepojamies ar mūsu audzēknēm Patrīciju Jolkinu (3.kurss, reklāmas nodaļa) un Ingeborgu Kalniņu (4.kurss, reklāmas nodaļa) par dalību Valmieras komandā (kopā ar Vidzemes Augstskolas komandu, Valmieras pilsētas pašvaldību, diriģentu Mārtiņu Klišānu un jaukto kori “Valmiera”), kas radīja projekta ideju un to īstenoja pasākumam "Staro Rīga 2018". VDMV audzēknes izstrādāja grafisko dizainu logo, plakātam u.tml. Vairāk par aktivitāti šeit.

Foto autors: Interneta portāls "Valmieras Ziņas"

LV100 un T.ŪDERA NOVEMBRIS VDMV

Šīs gads ir neapšaubāmi īpašs ar Latvijas simtgadi. VDMV vēlas atgādināt to, ka šis ir arī Valmieras puses dzimušā mākslinieka T.Ūdera 150 dzimšanas dienas gads. Tādējādi skolā novembrī skatāmas Latvijas simtgadei veltīta izstāde "Burts.Vārds.Dzimšana", kas eksponēta skolas galerijā "K2" un māksliniekam veltīta izstāde "Plenēra prakse Ainažos, veltīta Teodora Ūdera daiļradei", kas aplūkojama skolas 1.stāva foajē.

"Burts.Vārds.Dzimšana" skatāmi vidusskolas audzēkņu radoši konceptuālie darbi. Viens no darbiem "T.U." arī ir veltījums māksliniekam T.Ūderam – 4.kursa audzēkņu Martas Ozolas un Aināra Dailides veidots – jaunieši iedvesmojošies no projekta "Latvijas mākslas 200 gadi" Latvijas mākslas kartes, kurā ar krāsainiem punktiem iezīmētas mākslinieku dzimtās vietas. Jaunieši pamanījuši, ka Valmiera šajā kartē nav atzīmēta kā mākslinieka T.Ūdera dzimšanas vieta. Tāpēc darba konceptu viņi veidoja, ar domu aizpildīt “tukšo” punktu kartē.

Martas un Aināra darbs tiks eksponēts arī Valmieras muzeja izstāžu namā, izstādē "KUR IR ŪDERS?", kas būs aplūkojama no 8.novembra līdz 8.decembrim. Muzeja Izstādes plakātā izmantots arī fragments no abu jauniešu darba T.U.. VDMV lepojas un sveic jaunos māksliniekus ar dalību minētajā izstādē!

Izstādē "Plenēra prakse Ainažos, veltīta Teodora Ūdera daiļraidei" iespējams redzēt 1. un 2.kursa audzēkņu šī gada plenēra prakses darbus. Kursiem līdzi devās skolotājas – Gija Karāne, Ieva Lapiņa-Strazdīte un Indra Cālīte. Audzēkņi savās pašsaceres kompozīcijās izmantoja Ūdera izteikmes līdzekļus un tehnikas – ogles un tušas zīmējumus, māksliniekam raksturīgās jauktās tehnikas.

Rakstot informāciju, izmantots teksts no Martas Ozolas un Aināra Dailides "T.U." darba apaksta

Plakāts: Krista Jūlija Kreišmane (izmantots fragments no “T.U.” darba)

Foto: Gita Dukure

VDMV mākslas projektu vadītāja Gita Dukure

2.VIETA "LDS balva 2018" SKOLU KONKURSĀ

Pagājušās nedēļas izskaņā norisinājās konkurss Latvijas Dizaineru savienības balva 2018. Skolu konkursā tika vērtēti darbi interjera dizainā, lietu, vides un saziņas dizainā. 

Skolu konkursa kategorijā Saziņas dizains 2.vietu/ Atzinību ieguva mūsu skolas absolvente Agnese Ieva Tīrone ar izstrādāto kvalifikācijas darbu vērotājs. Kvalifikācijas darba vadītāja - skolotāja Kristīne Zemļicka-Brālēna. Sveicam un lepojamies!

Agneses kvalifikācijas darbā izstrādāja aktivitātes piedāvājumu dabā (radīja 5 dažādas caurspīdīgas ainavu kartītes ar koordinātām, kas katra atrodas citā vietā; punktus/ vietas attēloja uz auduma maisiņa, kurā glabājas kartītes; izveidoja aploksnes kartītēm) Valmierā, Mākslinieku iela 2 apkārtnē. Darba mērķis ir uzsvērt, cik svarīgi darba dienā ir ievērot pārtraukumus, lai atpūstos un iedvesmotos jauniem darbiem. Šī aktivitāte mudina vērot apkārtni un pamanīt vairāk, kā labs atelpas brīdis dabā starp darba dienas stundām.  

Iepazīties ar konkursa darbiem un to autoriem, kā katru gadu, varēja ikgadējā dizaina izstādē DesignIsle 2018 no 5. līdz 7.oktobrim Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrības BT1 izstāžu zālē Ķīpsalā.

VDMV Mākslas projektu vadītāja Gita Dukure

ATSKATS FestivaLand VASARAS SKOLU

Trīs mūsu skolas audzēknēm no interjera dizaina nodaļas Renātei Taurītei, Robertai Solovjovai un Elīnai Žuravļevai bija fantastiska iespēja piedalīties vasaras skolā Valmierā, kuru rīkoja RISEBA Augstskola/FAD (Dina Suhanova), lai divās neiedomājami grūtās, bet pieredzes pilnās nedēļās uzbūvētu festivāla pilsētiņu, Valmieras vasaras teātra festivālam.

No ideju un nosacījumu saņemšanas, skicēšanas, plānošanas un maketēšanas līdz pilsētiņas realizēšanai 1:1, mēs iepazinām jauniešus no septiņām dažādām valstīm - Dienvidkorejas, Meksikas, Ukrainas, Latvijas, Spānijas, Ungārijas, Bulgārijas, dažādu pasniedzēju (Aigars Lauzis - ainavu arhitekts; Didzis Jaunzems - arhitekts; Rūdolfs Bekičs - scenogrāfs) pieredzes un panākumus, kā arī iemācijāmies strādāt komandās, pat, ja reizēm vieglāk saprasties bija caur skicēm un žestiem, nevis sarunām. Starp plānošanu un maketēšanu, mūsu zināšanas papildināja dažādi speciālisti (arhitekti Malgorzata Maria Olchowska un York Bing Oh no Beļģijas; arhitekts Ralf Lōoke no Igaunijas; mākslinieks Andris Eglītis un arhitekts un fakultātes dekāns Jānis Dripe) ar iedvesmojošām un izzinošām prezentācijām. Pēdējās četrās dienās mēs likām lietā visas savas iegūtās prasmes, nebaidījāmies no smagā darba, kas bieži vien ilga līdz vēlai naktij un darījām visu, ko varējām, lai mazās maketa vīzijas varētu ieraudzīt un baudīt dzīvē, ne tikai mēs - dalībnieki, bet jebkurš, kas ieradās uz Valmieras vasaras teātra festivālu!

TEKSTS: Valmieras Mākslas vidusskolas 3.interjera dizaina kursa audzēkne Elīna Žuravļeva

FOTO: Gatis Priednieks-Melnacis