VDMV DIENASGRĀMATA
25.05.2021
1. kurss
DĀRTA, 17. maijs
Pirmdienu rīti ir agrie rīti. Ceļos tad, kad ir atbilstošs garastāvoklis.
Gultu piebīdīju pie sienas tā, lai katru rītu izdotos izsvempties no tās ar labo kāju pa priekšu. Sirdsapziņa neļauj nodarboties ar blakus lietām, tāpēc tiešsaistes stundām veltu daudz savas uzmanības. Manā istabā dienas gaitā ir ļoti tumšs un mācīšanās ir ļoti drūma, tāpēc daudz eju ārā, kaut vai tikai uz siltumnīcu lolot savas zemenes un gurķus. Vakarā atkal vados pēc garastāvokļa – vai nu jogoju vai drebinos TRE nodarbībās, citreiz tupu grāmatās vai filmās, tikai, lai pēc tam atkal ietu gulēt.
SAMANTA, 18. maijs
Pamodos 6:00, izvedu pastaigāties šuneli, paēdu brokastis un izpildīju pāris darbiņus, kuriem tuvojās nodošanas datums. 10:30 biju vēstures tiešsaistē, bet 11:20 matemātikas. Pēc tam atkal gāju pastaigāties ar suni un vēlāk devos pie kursabiedrenes kopā izpildīt gleznošanas uzdevumu. Devos mājas, pa ceļam izbaudot silto laiku. Pārējo neatceros. Mani dienas secinājumi – darbi japilda kopā ar draugiem, tā vieglāk.
MADARA, 19. maijs
Mana diena sākās ar modinātāju 7:00 no rīta. Paēdu brokastis, sataisos un dodos uz darbu, strādāju līdz 16:00 un tad braucu mājās. Kad atgriežos, es nomazgājos, paēdu un sāku mācīties. Es mācos līdz apmēram 20:00 un tad izeju ārā ar saviem draugiem, pavadām laiku kopā, runājam, skeitbordojam vai braucam ar riteņiem. Atgriežos mājās 22:00, gatavojos naktsmieram un tad dodos gulēt, parasti aizmiegu pēc 00:00. :)
TATJANA, 20. maijs
Mana diena, kā parasti, sākas ar modinātāja skaņu. Pirms stundām es paspēju pabeigt un iesniegt dažus darbiņus. Uztaisīju sev savu rīta kafiju, kā parasti, un pieslēdzos stundām. Kad tiešsaistes beidzās, steidzami sāku pildīt testu, jo tam bija laika limits. Dienas pirmā puse pagāja steigā, un es nebiju apmierināta ar šodien paveikto. Pēc mācībām izeju ārā pastaigāties, lai atpūtinātu prātu. Satikos ar draudzeni un labi pavadīju laiku. Šī dienas daļa man patika daudz vairāk. Vakarā sakārtoju istabu un noskatījos filmu.
ANASTASTIJA, 21. maijs
Mana piektdiena. 8:00 es pamostos un saprotu, ka ir laiks nodarboties ar mācībām. 9:00 tika datorgrafika, bet pēc tam, no 11:20, tehniskā grafika. Beidzoties mācību stundām, es uzrakstīju savai draudzenei, ka gribu ar viņu tikties, un līdz 20:00 mēs kopā zīmējām, skatījāmies filmas, spēlējām dažādas spēles un pastaigājāmies. No 20:00 vakarā es sāku darīt mājasdarbus uz pirmdienu un pabeidzu tos jau 21:00. Un tad es sāku nodarboties ar savas mājas sīkajiem mājas darbiem, palīdzēju mammai sekot līdzi brālim. Tuvāk 0:00 es jau likos gulēt.
***
VDMV dienasgrāmatu veido nelieli, kolektīvi ikdienas pieraksti, kas vēsta par jauniešu gaitām, veiksmēm, grūtumiem, priekiem un mēģinājumiem balansēt starp darbiem un brīvbrīžiem.
Lai gan apraksti ir fragmentāri, to nodoms ir sniegt ieskatu citu dienu ritumā un atgādināt vienam par otru. Vienlaikus tie ļauj gūt priekšstatu par katra kursa vienojošo un atšķirīgo pieeju, uzskatiem un darbībām.
VDMV SARUNAS
19.05.2021
"Iedvesma rodas strādājot"
Lote Vilma Vītiņa ir dzejniece, ilustratore, autore bilžu grāmatai bērniem "Dzejnieks un smarža”, un pagājušajā gadā iznācis arī viņas debijas dzejas krājums “Meitene”.
Lotes zīmējumi atrodami mājaslapā https://lotevilma.com, vietnē Instagram @lotevilma, grāmatnīcās (gan uz grāmatu vākiem, gan uz sienām), zīnos, uz kafijas krūzītēm un vēl šur tur (piemēram, ziemā Lotes mīļie un daiļie sveicieni svētkos lielformāta plakātos bija uz katra Rīgas trešā stūra).
***
"VDMV SARUNAS" ir sērija, kurā skolas audzēkņi sarunas laikā iepazīstas ar kādu mākslas nozares speciālistu, lai uzzinātu vairāk par viņu radošo darbību, ikdienu un pārmaiņām pēdējā gada laikā.
Sarunā piedalījās un video veidoja Kristiāna Lazda un Krista Brantiņa.
VDMV DIENASGRĀMATA
17.05.2021
4. kurss
LINSIJA, 10. maijs
Dienu iesāku lielā skrējienā. Modinātājs, glāze ūdens, aša rīta pastaiga ar suni, kafija un klāt jau pienācis laiks mācībām. Dators un tā sagādātās galvas un acu sāpes ir kļuvušas par neatņemamu dienas sastāvdaļu. Kad stundas beigušās un dators izslēgts, es viegli uzelpoju un dodos garā pastaigā meditēt un atgūt kaut kripatu prieka, kas, šķiet, pazudis šajā nebūt vieglajā pandēmijas laikā. Vakara pusē relakss turpinās ar tēju, kādu filmu vai grāmatu. Dodot laiku sev, diena nemaz nešķiet tik drūma un vienveidīga. :)
VIKIJA, 11. maijs
11.05. – rīts, kad piecēlos ar nelielu satraukumu, jo priekšā bija gaidāms liels un svarīgs notikums – eksāmens angļu valodā. Ar nelielu satraukumu devos uz skolu, kur mani sagaidīja veselības pārbaude – ķermeņa temperatūras noteikšana, negatīvs Covid-19 tests un labas pašsajūtas apliecinājums. Plkst. 9:50 devos lielajā notikumu zālē, lai sāktu rakstīt eksāmenu angļu valodā. Eksāmena pirmās divas daļas ilga līdz plkst. 13:00. Neskatoties uz šīm garajām stundām, ko pavadījām, rakstot eksāmenu, laiks paskrēja nemanot, jo darāmā tiešām bija daudz. Plkst. 13:00 visi noguruši, bet laimīgi sagaidījām kursa biedrenes, devāmies ārā ieelpot svaigu gaisu un uzņemt enerģiju pēdējai eksāmena daļai – runāšanai. Runāšanas daļa man sākās 16:30, līdz tam paspēju jau satraukties un ar meiteņu palīdzību smēlos vēl pēdējos zināšanu apstiprinājumus. Visas bijām laimīgi norunājušas pēdējo eksāmena daļu un devāmies nosvinēt jaukā laikā pie Gaujmalas.
DIĀNA, 12. maijs
Pamodos vēl pirms modinātāja, tā jau ir kļuvusi par tradīciju. Glāze ūdens, pēc tam seko zaļā tēja, brokastis. Kamēr slēdzu datoru, tikmēr paspēju izdarīt daudzus mazus, bet tomēr svarīgus darbus. Un ir jau pienācis laiks pirmajai tiešsaistes stundai, pēc tam seko nākamā utt. Dienas laikā iegūtā informācija tiek apstrādāta arī vakarā, pastaigā ar suni. Plāni par nākamās dienas darbiem un vispār par savu nākotni neatstāj sevi novārtā. Noslēdzot vakaru, seriāls, kurā var gan pasmieties, gan no sirds izraudāties. Un tad jau ir laiks gulētiešanai.
SIMONA, 13. maijs
Pēc pirmā modinātāja zvana jau esmu augšā. Jau kuro rītu skatos uz savu nepabeigto projektu uz sienas savā istabā – varens zils pūķis no World of Warcraft. Drīz mācību gads beigsies un es beidzot to pabeigšu ar mierīgu sirdi. Tad, vēl neizsalkusi, eju uz virtuvi pakaļ našķim ar tēju, lai pavadītu laiku ar mammu. Tas kļuvis par neatņemamu dienas rituālu – klausīties viņas izaugsmes psiholoģijā un jau jaunajā profesijā. Mārketings, reklāma, pikseļi un bizness man nav saistoši, bet diena ir izdevusies, kad uzņemu jaunas zināšanas no tuviniekiem. Mācības, tetovēšanas treniņi, ķēpas uz grafiskās planšetes ar mīļāko grupas mūziku fonā Bring Me The Horizon. Retums, bet izdevusies diena.
BETIJA, 14. maijs
Par tiešsaistes mācību stundām vairs nav jāuztraucas, jo visi priekšmeti tagad mums ir noslēgušies – bez stresa pamostos 9:00. Dienu iesāku lēni ar kafiju un pāris sviestmaizēm pie televizora. Nedaudz vēlāk piesēdos pie datora un biju gatava turpināt darbu pie sava kvalifikācijas projekta. Šodien veidoju skolas grafisko standartu. Visas informācijas apkopošana aizņem lielu laiku, tāpēc pieķeršos šim uzdevumam arī nākamās nedēļas sākumā. Pusdienlaikā nedaudz izkustējos – izgāju ārā pastaigā. Pēc atgriešanās nāca laiks pusdienām un neilgi pēc tām devos atpakaļ pie datora. Savu darba dienu noslēdzu ar jaunas filmas noskatīšanos. Aizgāju gulēt ar prieka sajūtu – klāt divas brīvdienas!
***
VDMV dienasgrāmatu veido nelieli, kolektīvi ikdienas pieraksti, kas vēsta par jauniešu gaitām, veiksmēm, grūtumiem, priekiem un mēģinājumiem balansēt starp darbiem un brīvbrīžiem.
Lai gan apraksti ir fragmentāri, to nodoms ir sniegt ieskatu citu dienu ritumā un atgādināt vienam par otru. Vienlaikus tie ļauj gūt priekšstatu par katra kursa vienojošo un atšķirīgo pieeju, uzskatiem un darbībām.
VDMV JAUNIE MĀKSLINIEKI
13.05.2021
Iepazīsties - Betija Spāre!
Betija mācās ceturtajā kursā, Reklāmas dizaina nodaļā. Jau kopš bērnības viņu interesējusi māksla, un šobrīd viņa ir ceļā uz savu sapņu piepildi. Roku ir iemēģinājusi dažādās tehnikās – brīvi darbojas gan digitālajā vidē, gan ārpus tās.
Ko tev nozīmē reklāmas dizains? Kā tu to izproti? Un kas tevi tajā interesē?
Reklāmas dizains man nozīmē vizuālo komunikāciju – sarunas raisīšanu starp produktu un lietotāju. Reklāmas dizains balstās uz pamatīgu izpēti – un tas mani interesē visvairāk. Problēmu un vajadzību apzināšana, risinājumu meklēšana ar radošiem paņēmieniem ir ļoti aizraujoša, kā arī jaunas pieredzes uzkrāšana ir noderīga arī nākotnes projektiem.
Kā tu nonāc pie darba gala rezultāta? Varbūt tev ir kāda konkrēta metode, kā strādāt, kā atrisināt uzdevumu?
Visu darbu izstrādē, manuprāt, ļoti svarīga ir plānošana. Savā plānotājā sarakstu visu, kas līdz noteiktam laikam ir jāpaveic, lai nodrošinātu, ka visu pagūtu laikā un par kādu darbu neaizmirstu. Tālāk izplānoju konkrētā darba risināšanas iespējas un soli pa solītim, neko nesasteidzot, risinu uzdevumu.
Vai, tavuprāt, grafiskais dizains pieder pie augstās mākslas?
Grafiskais dizains ir plašs jēdziens, kuru iespējams interpretēt dažādi un tas ietver visdažādākās darbības sfēras, uz ko dizaineram vienmēr jābūt gatavam, tāpēc uzskatu, ka grafiskais dizains nepieder pie vienas konkrētas kategorijas. Manuprāt, tas grafiskajā dizainā ir visaizraujošākais – mēs nevaram paredzēt, kāds būs mūsu nākamais uzdevums, un ar katru jaunu projektu iegūstam ko jaunu un piedzīvojam neaizmirstamus mirkļus!
***
“Iepazīsties -” ir sērija par mums - VDMV audzēkņiem, jaunajiem māksliniekiem un dizaineriem. Līdz šim mūsu vidū prakse dalīties ar saviem darbiem, nekautrēties tos pārrunāt un veidot sarunas par mūsu katra vērtībām mākslā ir bijusi reti piekopta, taču mēs vēlamies to mainīt. Ieskats citu radošajā darbībā var stimulēt mūs savā izaugsmē un izpausmē, kā arī ir aicinājums ne tikai uz pašdarbību, bet arī uz kopīgu darbu izveidi un ideju apvienošanu.
VDMV DIENASGRĀMATA
10.05.2021
3. kurss
LĪVA, 4. maijs
Pamodos ar prieku par brīvdienu, jo vismaz par 30 minūtēm ilgāk varēju pagulēt. Mandeļu piena kafija, lai pamosties būtu vieglāk, un ķēros pie darba gatavoties konkursam. Pēc tam pildīju vēl nepabeigtos darbus, lai brīvāks būtu kaut kad citreiz. Ap launaga laiku paņēmu savu riteni un ar draugiem izbraucām loku pa Valmieras mežiem. Bija diezgan ok!
ARTA, 5. maijs
Mana diena iesākās strauji. Mani pievīla modinātājs un nācās aši skriet uz iepriekš norunāto “haltūru”. Pēc tās es piedalījos tiešsaistes stundās un arī tiešsaistē ēnoju draugiem group. Tad devos uz savu mazo darbnīciņu turpināt savus iesāktos projektiņus un tikai vakarā ķēros klāt skolas darbiem. Šī diena bija diezgan vienkārša un samērā mierīga, un es esmu gandarīta par paveikto.
VIVITA, 6. maijs
No rīta, kad pamodos, pieslēdzos tiešsaistes stundai – specialitātes kompozīcijai. Paēdu brokastis un ķēros klāt stundas darbam. Datorā veidoju skatlogu idejas. Kad pabeidzu darbiņu ar skatlogiem, varēju atpūsties. Ar draugu aizbraucām pastaigāties pa Tērvetes dabas parku. Vairāku stundu garumā izstaigājām parku, barojām dzīvnieciņus – Anneles dzīvniekos, turpat parkā. Tur bija truši un kazas, un nūtrijas. Drīz jau bija pienācis vakars un devāmies mājās atpūsties.
SANTA, 7. maijs
No rīta pamodos agrāk nekā citās dienās, jo mazais brāļa dēls pamodināja, dauzot basketbola bumbu. Sēdēju un piedalījos stundās no vienpadsmitiem līdz vēlai pēcpusdienai. Vēlāk pavadīju laiku ārā un pabraukājos ar mašīnu. Aizbraucu pretī kursa biedrenei un izpildījām skolas darbus. Pavadījām brāļa dēlu, viņam bija laiks doties mājās. Pēc veikala apmeklējuma pavadījām laiku, skatoties mūsu mīļāko seriālu.
KRISTIĀNA, 8. maijs
Šodien pamodos salīdzinoši vēlu, neierasti sestdienā apmeklēt stundas un mācīties, tāpēc rīts iesākās vienlīdz mierīgi, taču pilns neizpratnes sajūtas. Tā nu, pabrokastojot un atbildot sev uz jautājumu: kas tagad jādara?, sāku dienu, apmeklējot stundas, un pirmās bija diezgan stresa pilnas, jo, protams, tika runāts par eksāmeniem, kuri tuvojas neaprakstāmi lielā ātrumā. Pēcpusdienā satikos ar draudzeni un devāmies pastaigā gar Gauju. Vakarpusi pavadīju lielā ‘’atpūtniekā’’, klausoties mūziku un runājot video zvanā ar draugiem, ar cerību par feināku nākamo nedēļu. :)
***
VDMV dienasgrāmatu veido nelieli, kolektīvi ikdienas pieraksti, kas vēsta par jauniešu gaitām, veiksmēm, grūtumiem, priekiem un mēģinājumiem balansēt starp darbiem un brīvbrīžiem.
Lai gan apraksti ir fragmentāri, to nodoms ir sniegt ieskatu citu dienu ritumā un atgādināt vienam par otru. Vienlaikus tie ļauj gūt priekšstatu par katra kursa vienojošo un atšķirīgo pieeju, uzskatiem un darbībām.
VDMV SARUNAS
7.05.2021
Idejas zīmējums
Krista Miltiņa ir ilustratore, kuras zīmējumi ir kā precīzi un atjautīgi komentāri par esošo – jo īpaši par sadzīviskām situācijām, caur kurām bieži vien atklājas latviešu identitāte.
Izglītību guvusi Dānijā (Via Design, Teko) un Latvijā, studējot Latvijas Mākslas akadēmijā.
Viņas darbi skatāmi mājaslapā https://www.kristamiltina.com un Instagram vietnē @kristamiltina.
***
"VDMV SARUNAS" ir sērija, kurā skolas audzēkņi sarunas laikā iepazīstas ar kādu mākslas nozares speciālistu, lai uzzinātu vairāk par viņu radošo darbību, ikdienu un pārmaiņām pēdējā gada laikā.
Sarunā piedalījās un video veidoja Kristiāna Lazda un Krista Brantiņa.
VDMV DIENASGRĀMATA
7.05.2021
2. kurss
ALISE, 26. aprīlis
Pamodos nedaudz pirms astoņiem, bet kaut kā aizmigu uz vēl stundiņu. Tad pamodos tieši pirms stundu sākuma. Pēc pirmās stundas uzvārīju kafiju un diena sākās. Paspēju izpildīt dažus nedaudz iekavētos darbus un vienā reizē sakārtot istabu. Vakarā jutos izsmelta, paklausījos mūziku un gāju gulēt.
GITA, 27. aprīlis
No rīta nenotika pirmā stunda, tapēc pamodos vēlāk kā parasti. Otrdienai bija paredzēti plāni, tāpēc lēnām taisījos. Pēc pabrokastošanas, saģērbšanās un acu ēnu uzlikšanas devos uz autobusu, kur pavadīju arī savu vēstures stundu. Nonākot galamērķī, devos paveikt savas ieplānotās lietas, laiks bija apmācies un vēss, nedaudz pat nosalu. Pabeidzot savu tikšanos, vēl nedaudz “pamētājos” apkārt un tad jau bija laiks doties mājās. Vakarā jutos ļoti izsmelta un tukša, jo diena bija nogurdinoša. Pirms došanās gulēt paskatījos video, un ar to arī beidzās mana diena.
SAMANTA, 28. aprīlis
Es pamodos 8:40, lai privāti izrunātu scenāriju ar foto un video skolotāju, viņam ļoti patika, tāpēc varēju pēc tam iet atkal pasnaust. Tad atkal piecēlos uz grafiskā dizaina stundu, izrunājām jauno darbu. Pēc tam beidzot bija laiks un spēks iet uztaisīt brokastis, kamēr brokastoju skatījos kārtējo seriāla sēriju. Pēc tam sekoja vēl divas tiešsaistes zīmēšanā un gleznošanā, abās jauni uzdevumi. Sataisīju prezentāciju zīmēšanā, iesāku iepakojuma rasējumu grafiskajam dizainam, sāka jau apnikt un aizgāju sacept pankūku kalnu, kamēr fonā gāja tas pats seriāls. Pienāca vakars, palīdzēju vecākiem gatavot vakariņas un tad draugi pasauca uzspēlēt cs:go. Brīnumainā kārtā pēc šīm spēlēm vēl nebija pusnakts un man bija vēl laiks pačatot ar draudziņiem.
RAIVO, 29. aprīlis
Tātad, mana šodiena: no rīta piecēlos, saģērbos 2 minūšu laikā un devos sildīt mašīnu, jo pārsteidzošā kārtā ārā bija kā ledusskapī, izvadāju brāli, māsu pa skolām un devos uz savu skolu, tur veidojām projektu ar kursabiedru un pēc tam devos mājās, mājās atbraucot, uzreiz devos ārā ar riteni, pabraukājot pāris km, uzņemot distanci priekš sporta, atpakaļ mājā, nomazgājos, paēdu un devos gulēt, lai sagaidītu nākamo dienu.
ANNA, 30. aprīlis
Mana diena sākas ar skaļu modinātāju, kas modina uz stundām. Paņēmu datoru un iekārtojos atpakaļ gultā. Pa vidu stundām uztaisu ko brokastīs, šorīt tie bija biezpiena plācenīši. Kad stundas ir beigušās, laiks vilkties ārā no gultas un sakopt sevi. Protams, jāpaēd pusdienas un jāizdzer kafija. Tālāk dienas plānā ir braukt uz veikalu. Kad veikalā visu esmu sapirkusi, laiks taisīt vakariņas un gaidīt draudzeni ciemos. Vakarā vai naktī izpildu vēl kādu mājasdarbu, un pēc filmas laiks atkal iet gulēt.
***
VDMV dienasgrāmatu veido nelieli, kolektīvi ikdienas pieraksti, kas vēsta par jauniešu gaitām, veiksmēm, grūtumiem, priekiem un mēģinājumiem balansēt starp darbiem un brīvbrīžiem.
Lai gan apraksti ir fragmentāri, to nodoms ir sniegt ieskatu citu dienu ritumā un atgādināt vienam par otru. Vienlaikus tie ļauj gūt priekšstatu par katra kursa vienojošo un atšķirīgo pieeju, uzskatiem un darbībām.
VDMV DIENASGRĀMATA
26.04.2021
1. kurss
LAURA, 19. aprīlis
Mans rīts sākās 07:00 no rīta. Pieceļos, saģērbjos, saklāju gultu, uztaisu kafiju un eju mācīties. Pēc tam dodos ārā ar savu labāko draudzeni.
KRISTIĀNA, 20. aprīlis
Piecēlos ar vēlmi dienu iesākt kvalitatīvi, no rīta izmācīties, lai pārējā dienas daļa būtu brīva. Beigās, protams, sanāca kā vienmēr – darbus atliku uz pēdējo, bet tad jau vairs tos negribējās darīt. Dienas beigās atziņa bija tāda – neatliec uz vēlāku, ja to var izdarīt tagad, jo tāpat tas būs jāizdara. Un arī Tev, lasītāj, neiesaku ņemt piemēru no manis, jo tas matemātikas mājasdarbs nekur nepaliks.
ELĪZA, 21. aprīlis
No rīta vairākas reizes atliku modinātāju, jo iepriekšējā vakarā neaizgāju gulēt laicīgi. Tad beidzot izkāpu no gultas un sagatavojos dienai. Piedalījos visās stundās un pa vidu darīju skolas darbus. Kad biju visu iesākto pabeigusi, izgāju ārā ar draudzenēm.
TATJANA, 22. aprīlis
Pamodos mazliet agrāk, jo bija jāpieslēdzas konsultācijai. Izkāpu no gultas, bet miegs man joprojām nāk. Uztaisīju sev kafiju un pieslēdzos stundām. Stundu nebija daudz un starp tām es paspēju iesniegt dažus darbus un uztaisīt vingrinājumu, kurš mani mazliet uzmundrināja. Lai visu dienu nesēdētu četrās sienās, izeju arā. Šodien nolēmu pastaigāties bez gadžetiem un tā bija labākā pēdējā laika izvēle. Pastaigā ievēroju daudz apkārtējās pasaules detaļas un nianses. Klausoties dabas skaņas, sajūtu morālo atvieglojumu un prāta "pārstartējumu". Iedvesmojoties no pastaigas, es nedaudz pazīmēju un pabeidzu dažas lietas, kuras tik ilgi atliku. Apmierināta ar paveikto, vakarā noskatījos anime un devos gulēt.
***
VDMV dienasgrāmatu veido nelieli, kolektīvi ikdienas pieraksti, kas vēsta par jauniešu gaitām, veiksmēm, grūtumiem, priekiem un mēģinājumiem balansēt starp darbiem un brīvbrīžiem.
Lai gan apraksti ir fragmentāri, to nodoms ir sniegt ieskatu citu dienu ritumā un atgādināt vienam par otru. Vienlaikus tie ļauj gūt priekšstatu par katra kursa vienojošo un atšķirīgo pieeju, uzskatiem un darbībām.
VDMV JAUNIE MĀKSLINIEKI
23.04.2021
Iepazīsties- Samanta Pavļika!
Samanta mācās 2. kursā, Reklāmas dizaina programmā. Esot vēl sava stila meklējumos, viņa daudz eksperimentē, izmēģina jaunas lietas un pieejas, un ir atvērta visdažādākajiem piedāvājumiem. Samanta zīmē, glezno, fotogrāfē, montē, eksperimentē ar apģērba dizainu un pa retai reizei uztaisa arī kādu animāciju.
Vairāk Samantas radošajai darbībai var sekot vietnē Instagram @eszimeju, @pizgecartevi.
Tu strādā dažādos mēdijos, dažādās tehnikās. Kā atšķiras darba radīšana digitālā vidē un taustāmā (uz papīra, kartona, audekla)?
Katram mēdijam un tehnikai ir savi plusi un mīnusi, man patīk iepazīt dažādus mēdijus un to īpatnējās pieejas. Digitālajā vidē strādāt ir daudz vieglāk, tev nav jāatbrīvo galds un jāatrod visi nepieciešamie priekšmeti, lai uzsāktu darbu. Digitālā vide ļauj kļūdīties, jo vienmēr ir pieejama tā saucamā undo opcija, kas tiešām padara darbu vieglāku un pat nedaudz iedvesmo vairāk eksperimentēt un iegūt negaidīti patīkamus rezultātus. Pretstatā tam, darbi, kas tiek veidoti uz papīra un citiem materiāliem, nes lielāku vērtību. Tāds darbs ir tikai viens, to kopijas nevar nosaukt par oriģināldarbiem, tātad to nevar tik viegli izplatīt, kā digitālus darbus vienkārši pārsūtot. Gleznojot uz papīra, tiek ielikts daudz vairāk darba, nekā to darot datorā. Viss šis krāsu jaukšanas process, otu pielietošanas veidi, krāsas žūšana – tā ir pavisam cita pieredze.
Māksla ir vairāk izklaide vai tomēr nopietna nodarbe?
Ja ar mākslu nodarbojas tikai kā ar hobiju, tad tā ir viena liela izklaide un veids, kā uz brītiņu novērsties no pasaules un tās problēmām, kā arī beigās iegūt patīkamu rezultātu. Tā vismaz es jau agrā vecumā atradu savu ceļu uz mākslu, kā nodarbi ikdienas dzīvē. Kad sāc nodarboties ar mākslu vairāk kā tikai par hobiju, tad tā noteikti pārtop par nopietnu nodarbi. Tu sāc vairāk pievērst uzmanību sīkām niansēm, ievēro dažādus principus, lai nodotu savu ideju pārējiem, ieguldi vairāk laika savos darbos, lai atstātu iespaidu.
Ilze Viņķele pamanīja tavus darbus. Kā tas notika?
Es tik ļoti vēlos pateikties Twitter, kas man tiešām ir nesis tik daudz jaunas iespējas, tai skaitā šo notikumu. Tātad, kā jau karantīnā, es vienu dienu šausmīgi garlaikojos, līdz prātā ienāca doma ietvītot sekojošo: "Lūdzu atsūtiet kādu bildīti ar savu mājdzīvnieku, uzzīmēšu, man vajag serotonīnu un es gribu dalīties ar serotonīnu". Zinot, ka cilvēki mīl saņemt lietas, neko nedodot atpakaļ, šis tvīts uzsprāga. Vairāk kā 150 cilvēki man atsūtīja bildes ar saviem mājdzīvniekiem, tai skaitā Ilze Viņķele. Kad es to pamanīju, uzreiz ķēros klāt pie darba. Pēc dažām nedēļām es saņēmu ziņu no viņas ar piedāvājumu nopirkt kādu no manām gleznām savam dēlam 18 gadu dzimšanas dienā. Izrādās, Ilzes dēls ir apņēmies veidot savu gleznu kolekciju, tāpēc viņa vēlējās uzdāvināt manas gleznas, kā sēklu viņa plāniem.
Kādai, tavuprāt, būtu jābūt mākslai?
Māksla ir ļoti plašs jēdziens, tāpēc runāšu vairāk par radošiem darbiem. Manuprāt, tiem ir jābūt dažādiem, tādiem, kas parāda pasauli no visām perspektīvām. Māksla ir viens spēcīgs līdzeklis, kā katram parādīt savu perspektīvu un redzējumu uz dzīvi, savu stāstu, savas domas, emocijas, visu. Tai arī ir jābūt tādai, ko var interpretēt un kas liek aizdomāties. Man arī gribas pieminēt estētiku, kā ļoti svarīgu mākslas daļu, jo tā padara katru darbu acīm baudāmu, tādu, uz kuru var skatīties ilgi un sajust dažādas emocijas.
***
“Iepazīsties -” ir sērija par mums - VDMV audzēkņiem, jaunajiem māksliniekiem un dizaineriem. Līdz šim mūsu vidū prakse dalīties ar saviem darbiem, nekautrēties tos pārrunāt un veidot sarunas par mūsu katra vērtībām mākslā ir bijusi reti piekopta, taču mēs vēlamies to mainīt. Ieskats citu radošajā darbībā var stimulēt mūs savā izaugsmē un izpausmē, kā arī ir aicinājums ne tikai uz pašdarbību, bet arī uz kopīgu darbu izveidi un ideju apvienošanu.
VDMV SARUNAS
22.04.2021
"Skaistums mums ir vajadzīgs"
Roberts Rūrāns ir freelance ilustrators, kurš savus darbus veic glezniecības tehnikā, vēlāk tos pavisam nedaudz apstrādājot digitāli – 90 % no gala rezultāta tiek izdarīts ar roku uz papīra.
Radījis ilustrācijas tādiem žurnāliem kā The New Yorker, Vogue, Le Monde, Popper un Pikkolo.
Viņa darbi skatāmi mājaslapā https://robertsrurans.com/ un vietnē Instagram @robertsrurans.
***
"VDMV SARUNAS" ir sērija, kurā skolas audzēkņi sarunas laikā iepazīstas ar kādu mākslas nozares speciālistu, lai uzzinātu vairāk par viņu radošo darbību, ikdienu un pārmaiņām pēdējā gada laikā.
Sarunā piedalījās un video veidoja Kristiāna Lazda un Dārta Zane Jēgere.
VDMV DIENASGRĀMATA
19.04.2021
4. kurss
VIKIJA, 12. aprīlis
Katrs pirmdienas rīta cēliens sākās ar skaļu modinātāja zvanu pie auss, pēc kura tu guli gultā un domā – kāpēc es vakar neaizgāju laicīgi gulēt? Tad es samierinos ar miega trūkumu un dodos uzvārīt melno tēju, kura palīdz sasparoties, un to izdzeru rīta stundu tiešsaistu cēlienā. Pirmdienas rītā, pirmās tiešsaistes stundas pazib kā pa miglu – neskaidras, ilgstošas un nogurdinošas. Kad rīta cēliens ir pievarēts, dodos nelielā pauzītē, pēc kuras atgriežos ar ūdens krūzi rokās un esmu nopietni nobriedusi attīstīt savu diplomdarba idejas/skices. Un no šī brīža es ieslīgstu savā darbu pasaulē, no kuras ateju tikai vēlu vakarā pie lielām muguras, acu un kāju sāpēm. Savu galvu no skolas izvēdinu, izskrienot loku ar kaimiņieni un kopā pavingrojot, viena otru uzmundrinot. Diena ir noslēgusies ar kopīgām vakariņām ģimenes lokā, darbu sagatavošanu nākamajai dienai un laicīgu modinātāja iestatīšanu.
KRISTA, 13. aprīlis
Noskan modinātājs un es to noraidu, eju gulēt, noskan otrais, trešais, ceturtais, piektais un tikai tad es pieceļos. Izdzeru glāzi ūdens, pēc kuras ir obligātā kafijas krūze, ar ko tiek aizvadītas pirmās tiešsaistes stundas. Dienai novēlētais laiks tiek pavadīts pie dienas uzdotajiem darbiem, paralēli pieslēdzoties pie diplomdarba. Vakarā pavadītais laiks palīdz izvēdināt galvu no dienas stresa, un atkal atgriešanās pie darbiem.
BETIJA, 14. aprīlis
Kā parasti, mans rīts iesākās ar kafijas krūzi, kas palēnām tika iztukšota pirmās tiešsaistes stundas laikā. Paralēli šodienas stundām galvu nepameta domas par kvalifikācijas darbu – lietām, pie kurām brīvākā brīdī vēl jāpaspēj pieķerties. Brīvstundas laikā uzsildīju pusdienas un devos ārā nelielā pastaigā, pa ceļam uzfilmējot kadrus fotomācības uzdevumam. Atgriežoties mājās, devos atpakaļ pie datora un piedalījos atlikušajās četrās tiešsaistes stundās. Vakarā, kad darbi šai dienai bija paveikti, izplānoju darāmo rītdienai. Pagatavoju vakariņas, kas tika apēstas pie televizora un tad, drīz vien, jau bija laiks gulētiešanai.
ZANDA, 15. aprīlis
Pamodos pēc deviņiem. Pulksten desmitos tiešsaistes tikšanās ar kvalifikācijas darba vadītāju, kur atrādīju izdarīto, kas tika tapis kopš pagājušās tikšanās reizes. Pabrokastoju uz balkona saulītē. Nedaudz vēl pastrādāju pie kvalifikācijas darba izveides, kā arī paturpināju darbu zīmēšanā. Noskrēju treniņu un pavingroju. Pagatavoju vakariņas. Pirms gulētiešanas veicu elpošanas vingrinājumus, kas palīdz man saglabāt vieglu un skaidru prātu šajā saspringtajā laikā.
RASA, 16. aprīlis
Kā parasti, rītu sāku ar kafiju un plānotāju, kurā cenšos sarakstīt visus dienas plānus un darbus, kas šodien jāpaveic. Aizvadu pirmās tiešsaistes stundas, starpbrīžos cenšos pieķerties vienkāršākajiem mājasdarbiem. Pusdienu pārtraukumā izgāju ārā un pasēdēju saulītē. Pusdienas tā arī nepaēdu. Beidzās pēdējās mācību stundas un varēju pieķerties kvalifikācijas darbam. Tā arī līdz vēlam vakaram, līdz bija pienācis laiks doties pie miera. Jumta logā spīd mēness. Nevaru aizmigt.
***
VDMV dienasgrāmatu veido nelieli, kolektīvi ikdienas pieraksti, kas vēsta par jauniešu gaitām, veiksmēm, grūtumiem, priekiem un mēģinājumiem balansēt starp darbiem un brīvbrīžiem.
Lai gan apraksti ir fragmentāri, to nodoms ir sniegt ieskatu citu dienu ritumā un atgādināt vienam par otru. Vienlaikus tie ļauj gūt priekšstatu par katra kursa vienojošo un atšķirīgo pieeju, uzskatiem un darbībām.
VDMV JAUNIE MĀKSLINIEKI
15.04.2021
Iepazīsties- Rasa Vītola!
Rasa apgūst reklāmas dizainu, mācās ceturtajā kursā. Viņu aizrauj ilustrācija un visi tās izpausmes veidi. Savos darbos eksperimentē ar materiāliem, formām un tehnikām. Pārsvarā darbus veido ar roku, pievienojot savu māksliniecisko vērtību.
Ko tev nozīmē reklāmas dizains? Kā tu to izproti?
Reklāmas dizains man nozīmē plaša spektra komunikāciju. Spēju izteikties vizuāli- skaidri un skaļi. Reklāmas dizains ir balstīts uz savstarpēju sadarbību, izpēti un risinājumu meklēšanu. Tā ir spēja apvienot funkcionālo ar estētiski pievilcīgo, pievēršot auditorijas uzmanību.
Vai ir liela atšķirība starp melnbaltu un krāsainu ilustrāciju?
Abos variantos galvenais ir kontrasts. Krāsām ir savas priekšrocības - iespēja veiksmīgi piešķirt spēcīgāku emocionālo noskaņu, kā arī padarīt pašu ilustrāciju dzīvīgāku. Melnbalta ilustrācija var tikt pielietota daudzveidīgāk, padarot to par lielisku papildinājumu kaut kam svarīgākam vai pilnīgi pretēji- drosmīgu un ekspresīvu individuālu elementu.
Kādi, tavuprāt, ir augstvērtīgi darbi?
Vērtību kā tādu darbam piešķir pats autors. Augstvērtīgs ir jebkurš darbs, kurā autors ir ieguldījis savu radošo piepūli, sirdi un dvēseli. Priekš manis tie ir darbi, par kuriem pati esmu lepna un kuri pierāda manu radošo potenciālu.
Kas ir radošums?
Radošums ir spēja pielietot smadzeņu labo puslodi- radīt jaunus konceptus un interpretēt. Atrast nestandarta risinājumu standarta situācijai. Tā ir spēja pamodināt savu iekšējo bērnu, sapņojot un fantazējot. Radošums ir mana svarīgākā individualitātes īpašība, kuru nepārtraukti cenšos izkopt un attīstīt.
***
“Iepazīsties -” ir sērija par mums - VDMV audzēkņiem, jaunajiem māksliniekiem un dizaineriem. Līdz šim mūsu vidū prakse dalīties ar saviem darbiem, nekautrēties tos pārrunāt un veidot sarunas par mūsu katra vērtībām mākslā ir bijusi reti piekopta, taču mēs vēlamies to mainīt. Ieskats citu radošajā darbībā var stimulēt mūs savā izaugsmē un izpausmē, kā arī ir aicinājums ne tikai uz pašdarbību, bet arī uz kopīgu darbu izveidi un ideju apvienošanu.
VDMV RADA
14.04.2021
When the birds from the south come
A bee flies to pollinate flowers
The sun's ray warms the earth
Magic happens
Everything in the world blooms and blooms wildly
TATJANA
I need to tell you something,
Something really, really important
And without that can't do,
That's why come and listen.
There, right there around the corner.
So that no one else hears.
That's to important
And you need to know it.
So are you coming?
Good, that will be quick
Now listen
I will whisper in your ear
Are you ready?
DON'T FORGET TO BE YOURSELF!
RENĀTE
Teens
Teens these days
Seemingly happy in their own little bubble:
Neither the world, neither the space
Seems to be a trouble to face.
Though, it's not like that on the surface
Some still keep looking for a purpose,
A few got to keep a perfect image,
While others are cared too little about.
They have their hobbies too,
Sometimes not even acknowledged,
Being forced to care more about knowledge,
Setting aside the spark for enjoyable things.
Adults don't even get to see
The spark they bear in their hearts
And soon or later, eventually
The spark will burn out.
DANIELA
Shattered
My sweet summer child of mine
With fiery red hair and grass green eyes
With wrapped bandages and a cold deadly stare
Why do you hate summer so much?
My sweet winter child of mine
With coal black hair and sky blue eyes
With untouched skin and a warm shiny glance
Why do you hate wither so much?
A global problem for all
With so many wasted words
Because no matter how happy or sad
The mirror only laughs back.
LINDA
The home is the heart of my family
My family is always besides me
The place where I can feel so free
Is place where my heart will always be
HELĒNA
There once was a cook
On a book,
He was fun
Just like my mum!
There was a big ball
In the hall
A kid tried to nick it
But I kicked it
(The ball, not the child!)
Tell me
Come and tell me,
Why is it hard to forget?
How I can forget the things that make me sad.
It is wrong and you know it,
You know that words can hurt,
But you keep saying.
Come and tell me,
Why do I feel so alone?
Loneliness is filling my body
And I can’t stop it,
Is it right?
Or is it just imagination?
Come and tell me,
Do you feel something?
Is it love or care?
Or is it just a blame?
I know I am not perfect,
But I keep trying for you.
Come and tell me,
Why I feel anxious?
Is it you?
Or I can just let this go?
I can forget this all,
But can you?
VERONIKA
I saw sun hiding around the corner
I saw it
but when I ran to it
and I really did run
it disappeared and turned into something really dark
later I realised that it wasn’t my sun
it only was a lamp to distract me from reality
LUĪZE MARTA
A new stranger looks at me in the mirror,
Why is he there? Who is he?
I see familiar features in his face,
The eyes, the hooked nose, the red cheeks are familiar.
But the look in the stranger's eyes is not familiar to me,
Tired, exhausted...
Why does he have that look?
He needs rest,
I went to my room and memories came flooding back.
How toys were hidden in the wardrobe,
How old clothes disappeared,
How my thoughts changed,
How my voice grew bolder.
I knew who the stranger was,
So familiar and yet unknown to me.
So I lay down to rest.
And after a short nap and a rest,
I'm a grown-up returning to work.
ANASTASIJA
***
Tatjana, Renāte, Daniela, Linda, Helēna, Veronika, Luīze Marta un Anastasija ir pirmā kursa multimediju nodaļas audzēknes. Dzejoļi tapuši angļu valodas stundā. Paldies skolotājai Evijai Kokoritei!
Ilustrāciju autores ir Samanta Pavļika un Anastasija Melehova.
VDMV DIENASGRĀMATA
12.04.2021
3. kurss
LĪVA, 5. aprīlis
Pirmdiena ļoti neierasta- brīvdiena. Kaut gan Saules trūkums ir jūtams, enerģija pietika priekš diviem cilvēkiem, tāpēc paķēru ceļabiedru un devāmies uz Zilo kalnu pastaigā. Pēc tam atgriezos mājās un pievērsos tērpu konstruēšanai priekš jauniem projektiem un minimāliem šūšanas darbiem. Kopumā dikti feina diena ar savu brīvdienas esenci!
KRISTIĀNA, 6. aprīlis
Kā jau katrs skolas rīts iesākas ar grūtībām, tad nu arī šis nebija izņēmums. Pat vēl grūtāks, jo aizvadītas četras brīvdienas, ierasto divu vietā. Spēki pa brīvdienām nedaudz uzņemti.
Un tā nu tomēr sevi piespiežot pamest tik ļoti ērto gultu- jau plkst. 8:00 biju zīmēšanas stundā. Pēc tās devos, uztaisīju smūtiju un, to dzerot, turpināju darīt darbus, ik pa brīvam brīdim nosūtot skolotājiem kādu ‘’parādu’’. Pēcpusdienā paēdu, izdzēru kafiju, sazinājos ar Dārtu (to, kas mana kursabiedrene :d), pārrunājām pāris lietas par ‘’VDMV SARUNĀM’’ un tad nu izsūtīju e-pastus, lai taptu vēl jaunas “VDMV SARUNAS’’.
Lai izvēdinātu galvu, devos skičpapīra meklējumos uz grāmatnīcu. Atgriežoties aplēju augus, paklausījos pāris podkāstus. Un dienas izskaņā, klausoties mūziku, devos gulēt.
HARITA, 7. aprīlis
No rīta pamodos, uztaisīju tēju un paēdu brokastis, un īsi pēc tam arī sākās stundas. Stundu starpā taisīju darbus, kuri bija paredzēti nodošanai jau mazliet ātrāk, bet tā kā papildus vēl šobrīd ir dažas lietas ikdienā, kurām arī jāvelta uzmanība, sanāk šo to iekavēt, bet šķiet, ka tāpat tieku ar visu galā veiksmīgi. Stundu nebija daudz, tāpēc pēc tam varēju vēl pamācīties un doties uz Rīgu, kur man bija paredzēta braukšana. Laiks bija saulains un silts, tāpēc ceļš bija patīkams. Ierados atpakaļ ap 19:00, atļāvu sev nemācīties un atpūsties. Izgāju ar suni pastaigā pa Zilajiem kalniem, kā arī satiku savus draugus, kuri vienmēr uzlabo garastāvokli. Pienāca vakars, sāku plānot nākamās dienas plānu. Mana trešdiena bija parasta, bet pavasarīga.
MAIJA, 8. aprīlis
Pamodos 8:00 no rīta– stundu pirms tiešsaistes stundas. Nāca miegs, bet piespiedu sevi piecelties un izpildīt savu ikrīta rosmi. Uzreiz jutos daudz labāk! Sākās stundas. Sāku darīt darbus specialitātes kompozīcijā. Tad pagatavoju rīta kafiju un pabrokastoju, lai varu turpināt darbu. Veidoju veikala akcijas skatlogu. Pēcpusdienā izgāju ārā paskriet un izvēdināt galvu. Pēc tam atkal bija vairāk enerģija un iesāku gleznošanas darbu. Šodiena bija diena, kad ļoti daudz mācījos. Pašā vakarā paskatījos seriālu.
ALISE, 9. aprīlis
Šodien bija darba diena, kurā varēju izgulēties, jo stundas sākās 13:40. Piecēlos ap 9:00, sataisīju brokastis, devos izbraukt ar riteni. Papildus lieku tiesības, biju apmeklēt braukšanas nodarbību. Vakarā noskatījos filmu, devos ārā uzspēlēt basketbolu ar saviem draugiem.
***
VDMV dienasgrāmatu veido nelieli, kolektīvi ikdienas pieraksti, kas vēsta par jauniešu gaitām, veiksmēm, grūtumiem, priekiem un mēģinājumiem balansēt starp darbiem un brīvbrīžiem.
Lai gan apraksti ir fragmentāri, to nodoms ir sniegt ieskatu citu dienu ritumā un atgādināt vienam par otru. Vienlaikus tie ļauj gūt priekšstatu par katra kursa vienojošo un atšķirīgo pieeju, uzskatiem un darbībām.
VDMV SARUNAS
7.04.2021
"Iekšējais resurss nav bezgalīgs"
Laima Jurča ir modes dizainere, kura īpašu vērību piešķir krāsai un ornamentālu rakstu kopumam, caur to ietverot dažādas emocijas un stāstus. Ieguvusi maģistra grādu Modes mākslā Latvijas Mākslas akadēmijā.
Viņas darbi skatāmi mājaslapā www.laimajurca.com un vietnē Instagram @laimajurca.
Sarunā ar Laimu uzzinājām, kā viņai veicies pagājušajā gadā un ko mēs varētu no viņas sagaidīt tuvākā nākotnē.
***
"VDMV SARUNAS" ir sērija, kurā skolas audzēkņi sarunas laikā iepazīstas ar kādu mākslas nozares speciālistu, lai uzzinātu vairāk par viņu radošo darbību, ikdienu un pārmaiņām pēdējā gada laikā.
Sarunā piedalījās un video veidoja Līva Jevdokimova un Kristiāna Lazda.
VDMV JAUNIE MĀKSLINIEKI
5.04.2021
Iepazīsties- Līva Jevdokimova!
Līva mācās 3. kursā, Apģērbu dizaina programmā. Rudenī viņu ievēlēja par skolēnu pašpārvaldes prezidenti. Vēl varētu teikt, ka Līva ir lielākais pavasara, Kurpjknābja un dzeltenās krāsas fans, kas ir nebeidzamos meklējumos pēc mierpilnas dzīvošanas ar ik vakara vienatnes dančiem.
Vairāk Līvas radošajai darbībai var sekot vietnē Instagram @audacieux.l.
Kas ir mode un kas ir apģērbu dizains?
Priekš manis mode vienmēr ir bijusi svarīga. Cik sevi atceros man ir vienmēr bijusi vēlme radīt drēbes, kuras nevarēju iegādāties. Mode, manuprāt, ir sevis reflektācija pasaulei visdziļākajos emociju slāņos, to neapzinoties. Mana definīcija apģērbu dizainam vaisu laiku mainās, taču vērtības, kā emocijas, stāsts, vēstījums un sevis apziņa, šķiet vissvarīgākās.
Tavi darbi ir diezgan ekspresīvi. Kas ir tavs galvenais izteiksmes līdzeklis? Materiāls, krāsa, forma?
Visas neierastās lietas mani tiešām priecē. Pēdējā laikā mācos uzticēties procesam, tad vienmēr sanāk neplānoti labi iznākumi. Materiāli un audumu eksperimenti vienmēr ir bijuši lielie noteicēji tēla veidošanā. Arī bez krāsām tik tiešām nevaru, krāsu salikumi, raksti un drukājumi ir mani favorīti. Krāsas padara visu interesantu.
Kas ir vislielākais izaicinājums, veidojot apģērbu kolekciju?
Vislielākais izaicinājums ir balansēt manus divus "grāvjus"- astronomiski lielo slinkumu pret degsmi šūt un pabeigt visu pēc iespējas ātrāk. Mēģinu plūst un peldēt, dot sev atpūtu, jo izdegt savos 18 gados vēl negribu, tāpēc mēģinu atrast savu zelta vidusceļu!
Es domāju par individuāliem tēliem, kuri mīt manā galvā. Sapņoju par šo tīklu tēlu (kādus divus gadus jau), bet nekad nesanāca realizēt. Tēls pats radās diezgan ātri, zināju, ko gribu redzēt. Taču pats stāsts radās kādā naktī, kad apdomāju vispatiesākās emociju izpausmes, kā cilvēki spēj atsiet viens otra "mezglus". Kamēr īsti vēl nevarēju iegādāties kaut kādus īpašos materiālus, izmantoju skolas dotos audumus.
***
“Iepazīsties -” ir sērija par mums - VDMV audzēkņiem, jaunajiem māksliniekiem un dizaineriem. Līdz šim mūsu vidū prakse dalīties ar saviem darbiem, nekautrēties tos pārrunāt un veidot sarunas par mūsu katra vērtībām mākslā ir bijusi reti piekopta, taču mēs vēlamies to mainīt. Ieskats citu radošajā darbībā var stimulēt mūs savā izaugsmē un izpausmē, kā arī ir aicinājums ne tikai uz pašdarbību, bet arī uz kopīgu darbu izveidi un ideju apvienošanu.
VDMV DIENASGRĀMATA
5.04.2021
2. kurss
GITA, 29. marts
No rīta pamodos nedaudz sapīcis un īgns, bet izdzerot pirmo dienas kafiju, palika labāk. Ierados uz tiešsaistes stundām. Pēcpusdienā izgāju ārā ar suni nelielā pastaigā, kā arī izvēdināju galvu no sakrātajām domām. Vakaru pavadīju gleznojot ar savām favorītu dziesmām fonā. Attapos naktī.
ALISE, 30. marts
Šorīt bija tā grūti pamosties, knapi paspēju uz pirmo stundu. Vēlāk izdzēru 2 kafijas un pabeidzu vairākus darbus skolai. Ārā lija lietus, tāpēc netiku iziet ārā. Vakarā strādāju pie viena ārpusskolas projekta. Bija produktīva diena.
DĀVIS KRISTIĀNS, 31. marts
Šorīt pamodos 5 min. pirms stundu sākšanās. Pēc kompozīcijas uztaisīju kafiju un ieturēju "pusdienas" pie mūzikas. Pēc stundām izgāju pastaigāties un, kad atnācu mājās, bija jau vakars, mazliet pazīmēju un iesāku skatīties jaunu seriālu.
ANDRA, 1. aprīlis
Šorīt pamodos un uzreiz gribēju iet atpakaļ gulēt, bet piespiedu sevi izkāpt no gultas. Ierados uz tiešsaistes stundām un pēc tam pabrokastoju. Pēcpusdienā ar mammu devos izbraucienā pie dabas. Vakarā ar ģimeni mums bija kino vakars.
NILS, 2. aprīlis
No rīta pamodos ļoti agri, lai izdarītu nepabeigtos skolas darbus. Tad uztaisīju sev kafiju, lai pamostos labāk un brokastoju, tad izdarīju nepabeigtos darbus. Tad sāka rakstīt draugi WhatsApp grupā, vai nevēlos iet spēlet basketbolu un tad aizgāju uzspēlēt uz pāris stundām. Aizgāju mājās noguris, iegāju dušā un ātrāk nekā citas dienas aizmigu pie filmas, kas man šķita garlaicīga.
***
VDMV dienasgrāmatu veido nelieli, kolektīvi ikdienas pieraksti, kas vēsta par jauniešu gaitām, veiksmēm, grūtumiem, priekiem un mēģinājumiem balansēt starp darbiem un brīvbrīžiem.
Lai gan apraksti ir fragmentāri, to nodoms ir sniegt ieskatu citu dienu ritumā un atgādināt vienam par otru. Vienlaikus tie ļauj gūt priekšstatu par katra kursa vienojošo un atšķirīgo pieeju, uzskatiem un darbībām.
VDMV RADA
30.03.2021
Sašķeļās visas manas miesas
kā gribētos
lai pa plaisām izzied saulespuķes
iztek tik pāris litri sasmakušas darvas.
Gribētos sapīt kopā bezrūpības savas,
tik manī pārāk daudz ir nespēcīgas dabas.
Kristiāna Lazda
VDMV SARUNAS
23.03.2021
"Atrast sevī to prieku"
Ilze Ceļmillere (pazīstama arī kā Ilze Ze) ir grafiskā dizainere, ilustratore un mūziķe. Dzied un uzstājas ar mūzikas grupu “Rāva”. Ar ilustrēšanu sākusi nodarboties, sasniedzot trīsdesmit gadu vecumu.
Viņas darbi un to stāsti skatāmi vietnē Instagram @glassmountainstudio.
***
"VDMV SARUNAS" ir sērija, kurā skolas audzēkņi sarunas laikā iepazīstas ar kādu mākslas nozares speciālistu, lai uzzinātu vairāk par viņu radošo darbību, ikdienu un pārmaiņām pēdējā gada laikā.
Sarunā piedalījās un video veidoja Kristiāna Lazda un Krista Brantiņa.
VDMV JAUNIE MĀKSLINIEKI
20.03.2021
Iepazīsties- Dāvis Sargūns!
Dāvis ir atvērts un sabiedrisks trešā kursa audzēknis. Apgūst reklāmas dizainu, brīvajā laikā spēlē ģitāru un fotogrāfē. Ar saviem attēliem viņš vēlas parādīt, ka fotogrāfija nav tikai parasta bilde telefonā. “Arī neparastais ir pieņemams.”
Vairāk Dāvja radošajai darbībai var sekot vietnē Instagram @davja.darbi.
Pastāsti nedaudz par saviem darbiem un iedvesmām.
Savas fotogrāfijas veidoju kā mākslas darbus, piedomājot daudz pie krāsām un kompozīcijas, lai iegūtu emociju. Bieži digitāli apstrādājot bildes, es tās speciāli ‘'bojāju'', lai iegūtu kāroto efektu. Liels iedvesmas avots maniem darbiem ir ''old-school'' roka, pankroka un metāla mūzikas grupu albumu vāki un māksla. Kā arī koncertu fotogrāfija. Pats gan neesmu vēl bildējis lielus koncertus.
Kas tevi interesē fotogrāfijā?
Spēja iekadrēt realitāti, pēc tam pārvēršot to mākslas darbā.
Viena no pirmajām reizēm, kad bildēju "Tintē". Bija grūti, jo nepratu fotogrāfēt tumsā, bet pēc šīm reizēm, varētu teikt, ka radās mans stils.
Ar ko atšķiras fotogrāfija no citiem mākslas veidiem?
Fotogrāfijai pamatā piemīt tiešums un patiesums, pēc tam var būvēt no tā.
Vai tev šķiet, ka tas nepiemīt citiem mākslas veidiem (piemēram, glezniecībai, kino)? Un ar ko tu domā "tiešums un patiesums”?
Glezniecībai piemīt kā pamats krāsa, kas nosaka emocijas un visu pārējo. Kino piemīt tas pats, kas fotogrāfijai, jo filmas teorētiski ir ļoti daudz bildes pēc kārtas, kas veido kustību. Ar tiešumu es domāju to, ka tas ir kaut kas uzreiz tverams. Piemēram, krāsu tu uztver savādāk nekā cilvēka formu. Krāsa rada noskaņas, skatoties pēc toņa. Zils tonis - skumjāku, silts tonis - gaišāku. Bildēs attēlotie objekti uzreiz pasaka, kas tie ir. Un tad, kad es esmu pateicis savās bildēs, kas ir tie objekti, tad es sāku to parādīt arī ar krāsu un tās īpašībām, lai noteiktu sajūtu virzienu.
Kā tev liekas - par ko cilvēki domā, redzot tavas fotogrāfijas? Par ko tu gribētu, lai viņi domā?
Lai cilvēki domā ko grib. Sniedzu vērotājiem vietu interpretācijai.
***
“Iepazīsties -” ir sērija par mums - VDMV audzēkņiem, jaunajiem māksliniekiem un dizaineriem. Līdz šim mūsu vidū prakse dalīties ar saviem darbiem, nekautrēties tos pārrunāt un veidot sarunas par mūsu katra vērtībām mākslā ir bijusi reti piekopta, taču mēs vēlamies to mainīt. Ieskats citu radošajā darbībā var stimulēt mūs savā izaugsmē un izpausmē, kā arī ir aicinājums ne tikai uz pašdarbību, bet arī uz kopīgu darbu izveidi un ideju apvienošanu.
PRIEKŠVĀRDS
18.03.2021
Pašiem sava avīze!
Laiks mūs ir apsteidzis ar lieliem izaicinājumiem gan skolā, gan katra dzīvē. Mums katram ir skaidrs, ka turpmāk dzīvosim citādi, kā līdz šim. Mainīsies izpratne par vērtībām, attieksmēm un attiecībām. Sociālajā psiholoģijā būs jauni pētījumi par komunikācijas veidiem jaunajā laikmetā. Vizuālajā valodā tiks likti jauni akcenti pamatvērtību izpratnē…
Šis gads mūsu skolai ir nozīmīgs un izaicinājumiem pilns. Neskatoties uz ierobežojumiem, svinēsim skolas 45 gadu jubileju. Gatavojoties tai, esam radījuši mūsu skolas devīzi: Redzēt. Domāt. Radīt. Šie vārdi raksturo mūsu misiju. Redzēt lietu un norišu būtību, izprotot to caur savu domu prizmu un domājot, radīt idejas un produktus, kas risinātu kādu no problēmām.
Skolas avīze būs viens no mūsu komunikācijas kanāliem, kas atspoguļos mūsu katra izpratni par pasauli un sevi. Tā būs atvērta, brīva domu platforma, kurā ikkatram – audzēknim, pedagogam, vecākam vai darbiniekam, būs iespēja izteikt sevi. Dažādās formās un veidos. Lai arī avīzes forma ir sena kā pasaule, aicinu to piepildīt ar laikmetīgu saturu, kas atspoguļos mūsu vietu kultūrā un izglītībā.
Paldies skolotājai Martai Madarai Grantiņai, VDMV pašpārvaldei un tās vadītājai Līvai Jevdokimovai par iniciatīvu, apņemšanos un uzdrīkstēšanos!
Lai izdodas!
Direktore Inese Mētriņa
Verdikts.
Ar šo es jums visiem daru zināmu, ka nupat ir radusies VDMV e-avīze!
Tā tapa ar domu, ka avīze mums varētu sniegt iespēju labāk iepazīt vienam otru, novērtēt katra veiksmes un uzzināt vēl nezināto. Domāju, ka avīze ir laba vieta skolēnu pašizpausmei un arī skolas popularizēšanai. Ceru, ka informācija būs noderīga un raksti, to vēstījumi ikvienam lasītājam interesanti!
VDMV avīze ir dzimusi! Lai krāsaina dzīve avīzē virmo arī tālāk…
Pašpārvaldes prezidente Līva Jevdokimova