VDMV SARUNAS

7.04.2021

"Iekšējais resurss nav bezgalīgs"


Laima Jurča ir modes dizainere, kura īpašu vērību piešķir krāsai un ornamentālu rakstu kopumam, caur to ietverot dažādas emocijas un stāstus. Ieguvusi maģistra grādu Modes mākslā Latvijas Mākslas akadēmijā.

Viņas darbi skatāmi mājaslapā www.laimajurca.com un vietnē Instagram @laimajurca.


Sarunā ar Laimu uzzinājām, kā viņai veicies pagājušajā gadā un ko mēs varētu no viņas sagaidīt tuvākā nākotnē.


***

"VDMV SARUNAS" ir sērija, kurā skolas audzēkņi sarunas laikā iepazīstas ar kādu mākslas nozares speciālistu, lai uzzinātu vairāk par viņu radošo darbību, ikdienu un pārmaiņām pēdējā gada laikā.


Sarunā piedalījās un video veidoja Līva Jevdokimova un Kristiāna Lazda.

VDMV JAUNIE MĀKSLINIEKI

5.04.2021

Iepazīsties - Līva Jevdokimova!


Līva mācās 3. kursā, Apģērbu dizaina programmā. Rudenī viņu ievēlēja par skolēnu pašpārvaldes prezidenti. Vēl varētu teikt, ka Līva ir lielākais pavasara, Kurpjknābja un dzeltenās krāsas fans, kas ir nebeidzamos meklējumos pēc mierpilnas dzīvošanas ar ik vakara vienatnes dančiem.

Vairāk Līvas radošajai darbībai var sekot vietnē Instagram @audacieux.l.


Kas ir mode un kas ir apģērbu dizains?


Priekš manis mode vienmēr ir bijusi svarīga. Cik sevi atceros man ir vienmēr bijusi vēlme radīt drēbes, kuras nevarēju iegādāties. Mode, manuprāt, ir sevis reflektācija pasaulei visdziļākajos emociju slāņos, to neapzinoties. Mana definīcija apģērbu dizainam vaisu laiku mainās, taču vērtības, kā emocijas, stāsts, vēstījums un sevis apziņa, šķiet vissvarīgākās.Tavi darbi ir diezgan ekspresīvi. Kas ir tavs galvenais izteiksmes līdzeklis? Materiāls, krāsa, forma?


Visas neierastās lietas mani tiešām priecē. Pēdējā laikā mācos uzticēties procesam, tad vienmēr sanāk neplānoti labi iznākumi. Materiāli un audumu eksperimenti vienmēr ir bijuši lielie noteicēji tēla veidošanā. Arī bez krāsām tik tiešām nevaru, krāsu salikumi, raksti un drukājumi ir mani favorīti. Krāsas padara visu interesantu.


Kas ir vislielākais izaicinājums, veidojot apģērbu kolekciju?


Vislielākais izaicinājums ir balansēt manus divus "grāvjus"- astronomiski lielo slinkumu pret degsmi šūt un pabeigt visu pēc iespējas ātrāk. Mēģinu plūst un peldēt, dot sev atpūtu, jo izdegt savos 18 gados vēl negribu, tāpēc mēģinu atrast savu zelta vidusceļu!

Es domāju par individuāliem tēliem, kuri mīt manā galvā. Sapņoju par šo tīklu tēlu (kādus divus gadus jau), bet nekad nesanāca realizēt. Tēls pats radās diezgan ātri, zināju, ko gribu redzēt. Taču pats stāsts radās kādā naktī, kad apdomāju vispatiesākās emociju izpausmes, kā cilvēki spēj atsiet viens otra "mezglus". Kamēr īsti vēl nevarēju iegādāties kaut kādus īpašos materiālus, izmantoju skolas dotos audumus.


***

“Iepazīsties -” ir sērija par mums - VDMV audzēkņiem, jaunajiem māksliniekiem un dizaineriem. Līdz šim mūsu vidū prakse dalīties ar saviem darbiem, nekautrēties tos pārrunāt un veidot sarunas par mūsu katra vērtībām mākslā ir bijusi reti piekopta, taču mēs vēlamies to mainīt. Ieskats citu radošajā darbībā var stimulēt mūs savā izaugsmē un izpausmē, kā arī ir aicinājums ne tikai uz pašdarbību, bet arī uz kopīgu darbu izveidi un ideju apvienošanu.

VDMV DIENASGRĀMATA

5.04.2021

2. kurss


GITA, 29. marts

No rīta pamodos nedaudz sapīcis un īgns, bet izdzerot pirmo dienas kafiju, palika labāk. Ierados uz tiešsaistes stundām. Pēcpusdienā izgāju ārā ar suni nelielā pastaigā, kā arī izvēdināju galvu no sakrātajām domām. Vakaru pavadīju gleznojot ar savām favorītu dziesmām fonā. Attapos naktī.


ALISE, 30. marts

Šorīt bija tā grūti pamosties, knapi paspēju uz pirmo stundu. Vēlāk izdzēru 2 kafijas un pabeidzu vairākus darbus skolai. Ārā lija lietus, tāpēc netiku iziet ārā. Vakarā strādāju pie viena ārpusskolas projekta. Bija produktīva diena.


DĀVIS KRISTIĀNS, 31. marts

Šorīt pamodos 5 min. pirms stundu sākšanās. Pēc kompozīcijas uztaisīju kafiju un ieturēju "pusdienas" pie mūzikas. Pēc stundām izgāju pastaigāties un, kad atnācu mājās, bija jau vakars, mazliet pazīmēju un iesāku skatīties jaunu seriālu.


ANDRA, 1. aprīlis

Šorīt pamodos un uzreiz gribēju iet atpakaļ gulēt, bet piespiedu sevi izkāpt no gultas. Ierados uz tiešsaistes stundām un pēc tam pabrokastoju. Pēcpusdienā ar mammu devos izbraucienā pie dabas. Vakarā ar ģimeni mums bija kino vakars.


NILS, 2. aprīlis

No rīta pamodos ļoti agri, lai izdarītu nepabeigtos skolas darbus. Tad uztaisīju sev kafiju, lai pamostos labāk un brokastoju, tad izdarīju nepabeigtos darbus. Tad sāka rakstīt draugi WhatsApp grupā, vai nevēlos iet spēlet basketbolu un tad aizgāju uzspēlēt uz pāris stundām. Aizgāju mājās noguris, iegāju dušā un ātrāk nekā citas dienas aizmigu pie filmas, kas man šķita garlaicīga.


***

VDMV dienasgrāmatu veido nelieli, kolektīvi ikdienas pieraksti, kas vēsta par jauniešu gaitām, veiksmēm, grūtumiem, priekiem un mēģinājumiem balansēt starp darbiem un brīvbrīžiem.

Lai gan apraksti ir fragmentāri, to nodoms ir sniegt ieskatu citu dienu ritumā un atgādināt vienam par otru. Vienlaikus tie ļauj gūt priekšstatu par katra kursa vienojošo un atšķirīgo pieeju, uzskatiem un darbībām.

VDMV RADA

30.03.2021


Sašķeļās visas manas miesas

kā gribētos

lai pa plaisām izzied saulespuķes

iztek tik pāris litri sasmakušas darvas.


Gribētos sapīt kopā bezrūpības savas,

tik manī pārāk daudz ir nespēcīgas dabas.


Kristiāna Lazda

VDMV SARUNAS

23.03.2021

"Atrast sevī to prieku"


Ilze Ceļmillere (pazīstama arī kā Ilze Ze) ir grafiskā dizainere, ilustratore un mūziķe. Dzied un uzstājas ar mūzikas grupu “Rāva”. Ar ilustrēšanu sākusi nodarboties, sasniedzot trīsdesmit gadu vecumu.

Viņas darbi un to stāsti skatāmi vietnē Instagram @glassmountainstudio.


***

"VDMV SARUNAS" ir sērija, kurā skolas audzēkņi sarunas laikā iepazīstas ar kādu mākslas nozares speciālistu, lai uzzinātu vairāk par viņu radošo darbību, ikdienu un pārmaiņām pēdējā gada laikā.


Sarunā piedalījās un video veidoja Kristiāna Lazda un Krista Brantiņa.

VDMV JAUNIE MĀKSLINIEKI

20.03.2021

Iepazīsties - Dāvis Sargūns!


Dāvis ir atvērts un sabiedrisks trešā kursa audzēknis. Apgūst reklāmas dizainu, brīvajā laikā spēlē ģitāru un fotogrāfē. Ar saviem attēliem viņš vēlas parādīt, ka fotogrāfija nav tikai parasta bilde telefonā. “Arī neparastais ir pieņemams.”

Vairāk Dāvja radošajai darbībai var sekot vietnē Instagram @davja.darbi.


Pastāsti nedaudz par saviem darbiem un iedvesmām.


Savas fotogrāfijas veidoju kā mākslas darbus, piedomājot daudz pie krāsām un kompozīcijas, lai iegūtu emociju. Bieži digitāli apstrādājot bildes, es tās speciāli ‘'bojāju'', lai iegūtu kāroto efektu. Liels iedvesmas avots maniem darbiem ir ''old-school'' roka, pankroka un metāla mūzikas grupu albumu vāki un māksla. Kā arī koncertu fotogrāfija. Pats gan neesmu vēl bildējis lielus koncertus.


Kas tevi interesē fotogrāfijā?


Spēja iekadrēt realitāti, pēc tam pārvēršot to mākslas darbā.


Viena no pirmajām reizēm, kad bildēju "Tintē". Bija grūti, jo nepratu fotogrāfēt tumsā, bet pēc šīm reizēm, varētu teikt, ka radās mans stils.Ar ko atšķiras fotogrāfija no citiem mākslas veidiem?


Fotogrāfijai pamatā piemīt tiešums un patiesums, pēc tam var būvēt no tā.


Vai tev šķiet, ka tas nepiemīt citiem mākslas veidiem (piemēram, glezniecībai, kino)? Un ar ko tu domā "tiešums un patiesums”?


Glezniecībai piemīt kā pamats krāsa, kas nosaka emocijas un visu pārējo. Kino piemīt tas pats, kas fotogrāfijai, jo filmas teorētiski ir ļoti daudz bildes pēc kārtas, kas veido kustību. Ar tiešumu es domāju to, ka tas ir kaut kas uzreiz tverams. Piemēram, krāsu tu uztver savādāk nekā cilvēka formu. Krāsa rada noskaņas, skatoties pēc toņa. Zils tonis - skumjāku, silts tonis - gaišāku. Bildēs attēlotie objekti uzreiz pasaka, kas tie ir. Un tad, kad es esmu pateicis savās bildēs, kas ir tie objekti, tad es sāku to parādīt arī ar krāsu un tās īpašībām, lai noteiktu sajūtu virzienu.


Kā tev liekas - par ko cilvēki domā, redzot tavas fotogrāfijas? Par ko tu gribētu, lai viņi domā?


Lai cilvēki domā ko grib. Sniedzu vērotājiem vietu interpretācijai.


***

“Iepazīsties -” ir sērija par mums - VDMV audzēkņiem, jaunajiem māksliniekiem un dizaineriem. Līdz šim mūsu vidū prakse dalīties ar saviem darbiem, nekautrēties tos pārrunāt un veidot sarunas par mūsu katra vērtībām mākslā ir bijusi reti piekopta, taču mēs vēlamies to mainīt. Ieskats citu radošajā darbībā var stimulēt mūs savā izaugsmē un izpausmē, kā arī ir aicinājums ne tikai uz pašdarbību, bet arī uz kopīgu darbu izveidi un ideju apvienošanu.

PRIEKŠVĀRDS

18.03.2021

Pašiem sava avīze!

Laiks mūs ir apsteidzis ar lieliem izaicinājumiem gan skolā, gan katra dzīvē. Mums katram ir skaidrs, ka turpmāk dzīvosim citādi, kā līdz šim. Mainīsies izpratne par vērtībām, attieksmēm un attiecībām. Sociālajā psiholoģijā būs jauni pētījumi par komunikācijas veidiem jaunajā laikmetā. Vizuālajā valodā tiks likti jauni akcenti pamatvērtību izpratnē…

Šis gads mūsu skolai ir nozīmīgs un izaicinājumiem pilns. Neskatoties uz ierobežojumiem, svinēsim skolas 45 gadu jubileju. Gatavojoties tai, esam radījuši mūsu skolas devīzi: Redzēt. Domāt. Radīt. Šie vārdi raksturo mūsu misiju. Redzēt lietu un norišu būtību, izprotot to caur savu domu prizmu un domājot, radīt idejas un produktus, kas risinātu kādu no problēmām.

Skolas avīze būs viens no mūsu komunikācijas kanāliem, kas atspoguļos mūsu katra izpratni par pasauli un sevi. Tā būs atvērta, brīva domu platforma, kurā ikkatram – audzēknim, pedagogam, vecākam vai darbiniekam, būs iespēja izteikt sevi. Dažādās formās un veidos. Lai arī avīzes forma ir sena kā pasaule, aicinu to piepildīt ar laikmetīgu saturu, kas atspoguļos mūsu vietu kultūrā un izglītībā.

Paldies skolotājai Martai Madarai Grantiņai, VDMV pašpārvaldei un tās vadītājai Līvai Jevdokimovai par iniciatīvu, apņemšanos un uzdrīkstēšanos!

Lai izdodas!

Direktore Inese Mētriņa

Verdikts.

Ar šo es jums visiem daru zināmu, ka nupat ir radusies VDMV e-avīze!

Tā tapa ar domu, ka avīze mums varētu sniegt iespēju labāk iepazīt vienam otru, novērtēt katra veiksmes un uzzināt vēl nezināto. Domāju, ka avīze ir laba vieta skolēnu pašizpausmei un arī skolas popularizēšanai. Ceru, ka informācija būs noderīga un raksti, to vēstījumi ikvienam lasītājam interesanti!

VDMV avīze ir dzimusi! Lai krāsaina dzīve avīzē virmo arī tālāk…

Pašpārvaldes prezidente Līva Jevdokimova